کد خبر : 11065

Print This Post Print This Post
برخي از منابع خبري گزارش داده اند كه اهداف قطر از موضوع تضعيف عربستان سعودي در كشورهاي شوراي همكاري خليج فارس،‌افزون تر است و يك طرح امريكايي براي تقسيم عربستان سعودي به چند كشور كوچك دارد كه طي آن ناحيه شرقي به قطر ملحق خواهد شد .

به گزارش پیام مرند، سایت افکار نیوز به نقل از « الوقت» نوشت: در خصوص بحران یمن و تجاوز عربستان به این کشور،‌ناظران بر این باورند موضعی که دوحه در قبال مشارکت در ائتلاف علیه یمن اعلام کرده است،‌ابهامات بسیاری دارد ؛ قطر بطور آشکار در “بغض لرزان” و یا “طوفان قاطعیت” مشارکت دارد،‌اما در ضمیر خود به دنبال این است تا عربستان سعودی را در دام یک جنگ طولانی بی سابقه درگیر نماید؛‌جنگی که پیروزی برای عربستان ندارد و از آن بازنده و ناتوان خارج خواهد شد و دیگر توان سیطره بر دیگر کشورهای خلیج فارس را نخواهد داشت .

کارشناسان بر این باورند که حکام قطر بر شکست عملیات “بغض لرزان” در نیل به اهدافش ، شرط بندی کرده اند و بر این عقیده اند که این اقدام سعودی، شکست بسیار سنگینی را برای ملک سلمان و دیگر شاهزادگان جوان به دنبال خواهد داشت . در این راستا أحمد عمر الأدهل کارشناس استراتژیک تاکید کرده است که قطر از تجاوز سعودی به منظور فرسایش توان نظامی و مالی عربستان حمایت می کند تا در آینده بتواند با فشار بر عربستان پس از خروج از جنگ یمن، ‌به اهداف خود دست یابد .

قطر و طرح تقسیم عربستان سعودی

برخی از منابع خبری گزارش داده اند که اهداف قطر از موضوع تضعیف عربستان سعودی در کشورهای شورای همکاری خلیج فارس،‌افزون تر است و یک طرح امریکایی برای تقسیم عربستان سعودی به چند کشور کوچک دارد که طی آن ناحیه شرقی به قطر ملحق خواهد شد .

همچنین روزنامه المنار در گذشته نوشته بود که شاهزاده بن طلال به شدت از سیاست حکام قطر و اجرای طرح و برنامه هایی که در راستای منافع اسرائیل ،‌و کمک به برنامه های علیه فلسطین و عرب ها است،‌انتقاد کرده و شاهزاده طلال اعتراف نمود که فرزندان آل ثانی در مرحله بعد برای تقسیم عربستان تلاش خواهند کرد و آل سعود دریک کشور کوچک “مکه و مدینه” مستقر خواهند بود و بخشی از عربستان برای اسکان دادن آوارگان فلسطینی در مرز اردن جدا خواهد شد .

این روزنامه افزود که امریکا از وحدت عربستان حمایت نمی کند و قطر را به عنوان یک چنگال در کشورهای عربی بطور عام و در شورای همکاری بطور خاص تبدیل کرده است و هرج و مرج به سوی کشورهای شورای همکاری خلیج فارس وارد خواهد شد.

به نظر می رسد برخی از کشورهای منطقه از پیامدهای جنگ عربستان بر یمن احساس خطر کرده اند و یک منبع آگاه در عربستان تاکید کرده است که شاهزاده سلمان در هفته گذشته نامه ای از سلطان قابوس مبنی بر متوقف کردن جنگ دریافت کرده است و جنگ را یک تله امریکایی برای هدف قرار دادن منطقه توصیف کرده است .

این منبع گفت : نصیحت سلطان قابوس، سخنان ولید بن طلال که به خاندان سعودی تاکید کرده بود چراغ سبز امریکا برای حمله به یمن، یک تله خطرناک برای عربستان به منظور تضعیف و تقسیم عربستان می باشد را تائید می کند .

از طرف دیگر معاون وزیر خارجه ایران امیر حسین عبداللهیان هشدار داده بود که دشمنان برای تضعیف و تقسیم عربستان برنامه ریزی کرده اند و تجاوز به یمن و پیامدهای آن،‌نقطه آغاز برای این طرح خواهد بود .

آیا قطر به اهداف خود خواهد رسید ؟

نیل قطر به اهدافش دور از ذهن نیست و طبق آخرین تحولات جنگ یمن،‌عربستان در قانع کردن پاکستان در حمله زمینی به یمن با شکست مواجه شده و مجلس پاکستان در بحران یمن اعلام بی طرفی نموده است. ترکیه نیز در اتفاق نظر با تهران بر حل سیاسی بحران تاکید دارد و کشور مصر به دلیل سرگرم بودن به حل مشکلات داخلی، رغبتی برای مشارکت در جنگ و حمله زمینی به یمن ندارد؛ بویژه اینکه تجربه تلخی در سال ١٩۶٢ میلادی در درگیری با یمنی ها دارد .

به نظر می رسد که دیدگاه کشورهای شرکت کننده در جنگ شروع به تغییر کرده است؛‌به طوری که پادشاه اردن عبدالله الثانی اخیرا بر حل بحران سیاسی یمن تاکید نموده و اظهار داشته است که گزینه ای جز راه حل سیاسی وجود ندارد .

از طرف دیگر حملات هوایی نتوانسته کاری از پیش برد و محاصره مرزهای دریای و زمینی یمن نیز هزینه های بالایی را می طلبد. یمنی ها خوب می دانند که کشورشان فقیر است و زیر ساخت های آن ضعیف و محدود می باشد و اهداف نظامی برای بمباران وجود ندارد و اغلب پادگان ها با آهن و حلبی ساخته شده اند و تجاوزهای عربستان لامحال به پایان خواهد رسید و پس از آن عربستان تلخی جنگ را که بدون نتیجه می باشد، خواهد چشید و در این هنگام گزینه عربستان تسلیم شدن در مقابل مردم یمن و پرداختن فاکتورهای جنگ خواهد بود .

فرضیه حمله زمینی یک نوع خودکشی نظامی است و مردم یمن توان ورود برای جنگ فرسایشی بلند مدت و ایجاد شکاف در پایگاههای نظامی عربستان را دارند؛‌کما اینکه قبلا نیز این اقدام را انجام داده اند .

اکنون چشم ها به سوی عربستان دوخته شده است که در طی روزهای آینده چه تصمیمی خواهد گرفت. آیا به اقدام خطرناک خود تا آخرین نفس ادامه خواهد داد یا اینکه پیش از فوت وقت، از جنگی که هیچ سود و نتیجه ای نداشته عقب نشینی خواهی کرد!

انتهای پیام/