کد خبر : 16229

Print This Post Print This Post
با توجه به اعلام اداره هواشناسی استان مبنی بر بارش تگرگ در مناطق مختلف استان آذربایجانشرقی، کشاورزان استان آماده مقابله با بارش تگرگ باشند.

به گزارش پیام مرند، با توجه به پیش بینی های سازمان هواشناسی رگبار باران و رعد و برق و بارش احتمالی تگرگ در روزهای دوشنبه تا چهارشنبه هفته جاری ادامه خواهد داشت و این امر لزوم آمادگی کشاورزان را طلب میکند.

بر اساس  اطلاعیه سازمان هواشناسی، نفوذ سامانه بارشی از روز دوشنبه نهم شهریور تا چهارشنبه یازدهم شهریور بطور متناوب موجب وزش باد، ابرناکی و رگبار باران و رعد و برق بویژه در نواحی شمالی و شرقی استان و در نواحی مستعد موجب بارش تگرگ خواهد گردید.

بر همین اساس کارشناسان توصیه میکنند گلخانه داران، آمادگی لازم جهت جلوگیری از تنش دمائی گلخانه ها و تامین حداقل دما از ساعات شب باشند، و تمهیدات لازم نسبت به پوشش گلخانه‌ها به منظور جلوگیری از خسارت شدید باد را  بکار گیرند.

همچنین با توجه به این احتمالات باغداران بهتر است میوه‌های رسیده، محصولات سردرختی شامل سیب، انگور و … را برداشت و به مناطق مسقف با توجه به وزش باد و احتمال رگبار حمل کنند همچنین نسبت به انتقال محصولات زراعی از جمله گندم از خرمن‌ها و مناطق روباز اقدام نمایند.

یکی دیگر از توصیه های مهم در شرایط بارانی این است که کشاورزان از عملیات سمپاشی علیه درختان میوه مگر در موارد استثنایی زیر نظر کارشناسان حفظ نباتات خودداری کنند و به بهداشت و ضدعفونی انبارها برای آماده سازی و همچنین مبارزه با جوندگان در انبارها رسیدگی کرده و با توجه به وجود رعد و برق از بردن افراد خانواده و احشام به ارتفاعات اجتناب نمایند.

آماده بکار نگهداشتن دستگاه های ضد تگرگ نیز یکی از اقداماتی است که کشاورزان باید انجام دهند اما متاسفانه در حال حاضر شهرستان مرند فاقد دستگاه ضد تگرگ است.

طی روزهای اخیر بارش شدید تگرگ در برخی روستاهای شهرستان مرند موجب ایجاد خسارات شدید مخصوصا در روستاهای هرزند جدید و میاب شده است.

انتهای پیام/

  1. همشهری گفت:

    چرا مسئولین برای نصب دستگاه ضد تگرک اقدام نمیکنند ؟اینکه با صرفه تر از بیمه محصولات است!