کد خبر : 16530

Print This Post Print This Post
کمیسیون ماده ۹۹ در واقع کار رسیدگی به شکایتهای دهیاران از روستاییانی را بر عهده دارد که در خصوص طرح های هادی روستایی همکاری ندارند و در واقع ساخت و سازهای غیر مجاز دارند.

به گزارش پیام مرند، اجرای طرح هادی روستاها از اهمیت بسزایی برخوردار است. در واقع با توجه به اهمیت توسعه روستایی در فرایند توسعه ملی کشور، طی سال‌های اخیر رویکردها و راهبردهای متفاوتی جهت دستیابی به اهداف توسعه روستایی مورد توجه قرار گرفته است که یکی از مهم‌ترین آن ها اجرای طرح‌های هادی روستایی می‌باشد.

گفتگو با دهیاران شهرستان مرند و بررسی این موضوع نشان میدهد که علاوه بر برخی مشکلات موجود در تهیه طرح هادی برای یک روستا چندین عامل نیز در اجرای آن محدودیت ایجاد میکنند.
مهندس صابر نصیری عضو شورای بخش مرکزی شهرستان مرند در گفتگو با خبرنگاران گفت: حقیقت این است که کمبود اعتبار در مورد اجرای طرح های هادی در روستاها خود مشکلی اساسی است یعنی همانند شهرها امروز ساکنین روستاها نیز در قبال عقب روی و مسیر گشایی معابر انتظار دریافت کمک مادی دارند تا حداقل بخشی جزیی از هزینه ساخت و ساز خویش را جبران نمایند.
وی اظهار کرد: در ادامه یکی از سخت ترین مراحل اجرای طرح هادی در روستاها این است که گاها برخی افراد ساخت و ساز غیر مجاز انجام میدهند و حتی مشاهده میشود که در قبال دریافت هزینه نیز حاضر به همکاری نیستند و مقاومت نشان داده و مشکلات فراوانی را ایجاد میکنند.
این عضو شورای بخش مرکزی مرند تصریح کرد: متاسفانه در این شرایط دست دهیاران بسته است چراکه روال کنونی این است که دهیار مربوطه باید پرونده آن ساختمان و فرد متخلف را آماده کرده و در قالب شکایت تحویل کمیسیون ماده ۹۹ دهد تا در این کمیسیون به این تخلفات رسیدگی گردد اما در عمل این کمیسیون تاکنون اقدامات قابل توجهی در این مورد در سطح استان نداشته است.
براساس این گزارش گلایه و سخن دهیاران و شوراهای اسلامی روستا ها این است که این کمیسیون تاکنون اقدام قاطع و چشمگیری انجام نداده است و صدها پرونده در این خصوص در انتظار رسیدگی هست.
دهیار یکی از روستاهای شاخص  مرند نیز گفت: از اینکه تا کنون بیش از ۶۰ پرونده در این راستا تحویل کمیسیون ماده ۹۹ استان داد اما هنوز اقدامی نشده است خبر داد.
یکی از کارشناسان ارشد بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان آذربایجانشرقی نیز در این خصوص می گوید: با توجه به اینکه کمیسیون ماده ۹۹ در حال حاضر استانی است لذا فرآیند رسیدگی طولانی میشود و این خود باعث از بین رفتن زمان و صرف هزینه مازاد میگردد لذا راهکار این است که ضرورت دارد تا پس از تعریف قانونی، این کمیسیون در سطح شهرستانها برگزار شود تا در کمترین زمان به تخلفات رسیدگی گردد.
اهمیت اجرای طرح های هادی در بالابردن و بهبود سطح وضع بهداشت و هویت بخشی به آنهاست که این ویژگی ها در کاهش حجم مهاجرت ها از روستا به شهر بسیار موثر است .
گفتنی است در استان آذربایجانشرقی بیش از ۱۹۵۰ روستا وجود دارد و تا کنون ۳۴ درصد روستاهای مشمول طرح هادی اجرا شده است.
انتهای پیام/
  1. تندر گفت:

    بیچاره مردم بدبخت که دلشون خوشه به این کمسیون و ممسیونها تا شاید حلال مشکلات بی حساب و کتابشون بشه .