کد خبر : 21340

Print This Post Print This Post
هر چقدر از زمان پیروزی انقلاب اسلامی دورتر میشویم پی به عظمت فرمان امام در تشکیل سپاه پی می بریم و به حقیقت این سخن ناب امام می رسیم که اگر سپاه نبود کشور هم نبود.

به گزارش پیام مرند، امیر حق طلب مرندی از فعالین فرهنگی اجتماعی شهرستان مرند طی یادداشتی به چرائی نقش سپاه در عرصه اقتصاد مخصوصا اقتصاد مقاومتی پرداخت.

یادداشت:

سپاه حاصل تفکر ناب و آینده نگری دقیق و ریز بینانه ابر مردی است که در پس انقلاب آفرینی الهی خود بطور موشکافانه حال و آینده این انقلاب را در نظر گرفته و با ظرافتی بی نظیر دست به چینشهائی زد، که هر کدام از این گزینه ها خود به تنهائی پاسبانی برای حراست از دست آوردهای انقلاب الهی و مردمی ایران بوده و خواهد بود.
اندک زمانی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، و ظهور و بروز سیاست های استکبار ستیزی آن ، حجم عظیمی از هجمه های همه جانبه استکبار برای ناکام گذاشتن این انقلاب نوپا براه افتاد. تحرکات تحریک آمیز سلطنت طلبها، ترورهای وسیع منافقانه و تلاش برای نفوذ در بدنه نظام، انواع نقشه های خرابکارانه در اقتصاد و سیاست و…، فعالیتهای همه جانبه خیانتکاران داخلی و خارجی ، همه و همه دست به دست هم دادند تا امام طی فرمانی تشکیل این نهاد و بازوی انقلاب را رسما اعلام نماید.
جنگ تحمیلی فرصتی بود تا این نهاد توانمندیهای خود را در عرصه جهاد و مقاومت به نمایش بگذارد. هنوز بعد از چندین سال از پیروزی انقلاب اسلامی ایران پیشرفتهای نظامی سپاه در عرصه های خودکفائی عامل بازدارنده ای گردیده که خواب دشمنان قسم خورده نظام و ابرقدرتهای پوشالی از درون را،در هم آشفته است.
حاضر بودن در گلوگاههائی که دشمنان نظام سعی در وارد آوردن ضربه به نظام هستند جزء وظایف تعریف شده ذاتی سپاه میباشد .بدین لحاظ بعد از اتمام جنگ تحمیلی و فشارهای استکبار در بعد اقتصادی این نهاد را بر آن داشت تا آستین بالا زده و در عرصه های کشاورزی ، عمرانی، اقتصادی، صنعتی و… نیز ورود پیدا کند.
تجربه نشان داده که دولتها بلحاظ وجود برخی سیستم های کند کننده کار، همانند بوروکراسی و رانت خواری و اختلاس، عملا نمیتواند بصورت انقلابی در این زمینه ها عمل کند  و بلحاظ سنگین بودن برخی از پروژه ها مانند صنعت نفت که در دوران جنگ اسیبهای فراوانی دیده بود، عهده داری کار از بخش خصوصی نیز خارج بود. بنابر این با دستورمقام معظم رهبری و تشکیل قرارگاه خاتم الانبیاء ، سپاه به یکی از بزرگترین پیمانکارهای پروژه های دولتی تبدیل گردید و در این مسیرتاکنون از عهده پیچیده ترین ،حساسترین و پر خطر ترین پروژه ها با وجود اعمال شدید ترین تحریمهای بین المللی تاکنون سر بلند بیرون آمده است.
قرار گاه خاتم الانبیاء سپاه تاکنون با مشارکت در بیش از چهار هزار پروژه، امتحان خود را در نقش سازنده خود در اقتصاد مقاومتی بخوبی پس داده است. آخرین نمونه این پروژه ها به اتمام رساندن فازهای ۱۵ و ۱۶ پارس جنوبی بود که قرارداد آن توسط دولت احمدی نژاد بسته شده و در دی ماه امسال توسط ریاست محترم جمهوری افتتاح گردید.
تخصص گرائی ، عشق به رهبری و ولایت و ملزم دانستن خود بر اجرای منویات رهبری در اقتصاد مقاومتی و مدیریت جهادی، نقش ایثار گرانه در انجام کارهای محوله، استفاده از تمامی ظرفیتهای بروز داخلی و خود اتکائی، استفاده از نیروهای متعهد ، استفاده از ابزارها و محصولات داخلی در روند اجرای کارها موجب گردیده بود که دولت سابق بر مبنای همین اطمینان، بسیاری از پروژه های خود را برای تکمیل به قرار گاه خاتم الانبیاء بسپارد.
اما در این میان کسانیکه این نقش سپاه در عرصه های مختلف جهادی را بر نمی تابیده و نقش انحصار طلبانه خود را در خطر میدیدند لب به گلایه گشوده و معتقد بودند حوزه اختیارات و عملکرد سپاه فقط باید محصور در قرارگاهها و پادگانها باشد و با صراحت میگفتند: اگر اطلاعات، پول، سرمایه، سایت، روزنامه و خبرگزاری را همه یکجا جمع کنیم ابوذر و سلمان نیز فاسد میشوند.
تحمیل قرارداد کرسنت بر نظام نیز بر خواسته از همین نگاه بسته و انحصار طلبانه بوده است. قراردادی که ایران را ملزم به صدور روزانه سیزده میلیون متر مکعب گاز به امارات با قیمت ثابت هفت ساله اول با نازل ترین مبلغ که جز تحمیل هزینه بر نظام درامد چندانی نداشته و در نهایت تحمیل و پذیرش ۱۸ میلیارد جریمه نقدی حاصل این قرارداد ننگین بوده است.
ولی در عمل سپاه نشان داده است در هیچ کدام از دولتهایی که با عقاید و اصول متفاوت بر سر کار امده اند، از اصول اولیه و آرمانهای انقلابی خود عدول نکرده و پایبندی خود را در عمل به ان اصول و ارمانها نشان داده است.
اما شاید اگر منتقدان منصفانه می نگریستند نقش دستانی که لوح تقدیر به اختلاس گران داده و قراردادهای ننگین بر بیت المال نظام تحمیل میکردند را در خود می یافتند . روی همین اعتقاد بعد از روی کار آمدن دولت حسن روحانی بسیاری از قراردادها در حوزه نفتی و گازی کشور از قرارگاه باز پس گرفته و به پیمانکاران خصوصی و علی الخصوص خارجی واگذار گردید وگزارشها حاکی از پنهان کاری وسیع در ارائه قراردادهای جدید با طرفهای خارجی است.

شاید اگر دولتهای مختلف روی کار آمده از ابتدا اصل اتکا به اقتصاد مقاومتی را در عمل اجرا مینمودند ، نیازی به ورود سپاه در این عرصه احساس نمیشد و بار این کم کاریها بر دوش سپاه سنگینی نمیکرد و جور خاطره شعب ابی طالب گویان را نمیکشیدند و به نظر نگارنده مقام معظم رهبری از بسیاری لحاظ شاید ملاحظه دولتمردان را نموده که سپاه را ملزم به در حیطه گرفتن و پیاده سازی اقتصاد مقاومتی درهمه عرصه ها را ننموده است.
کسانیکه با فلسفه سپاه مخافت میکنند در حقیقت با اصل نظام اسلامی و ولایت مشکل دارند و براستی هر چقدر از زمان پیروزی انقلاب اسلامی دورتر میشویم پی به عظمت فرمان امام در تشکیل سپاه پی میبریم و به حقیقت این سخن ناب امام می رسیم که اگر سپاه نبود کشور هم نبود.
و در بیان ارزش کار این نهاد همین بس که مقام معظم رهبری فرمودند: کارنامه ی سپاه در این مدّت در واقع نمایشگر تجربه ی یک ملّت است؛ یعنی اعماق شخصیّت و هویّت ملّت ایران را میتوان در این کارنامه مشاهده کرد؛ چون سپاه با ایمان و عقیده وارد میدان شد.

انتهای پیام/

c895e283_d95f_4c3e_a328_3523e99d1a9f