کد خبر : 32099

Print This Post Print This Post
بخش یامچی شهرستان مرند بعوان قطب تولید پسته در استان آذربایجان شرقی می باشد که در حال حاضر بیش از 290 هکتار از اراضی باغی شهرستان بدان اختصاص یافته که از این میزان حدود 80 درصد متعلق به بخش یامچی می باشد.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری پیام مرند، هم اکنون مساحت کل باغات بارده و غیر بارده پسته در این شهرستان  حدود ۲۹۰ هکتار است که از این مقدار حدود ۱۱۰ هکتار بارده و ۱۸۰ هکتار غیربارده است.

مانند بسیاری از محصولات کشورمان مشکل بسته بندی مدرن و مشتری پسند، در پسته یامچی نیز قابل مشاهده است و بخشی از دسترنج باغداران بدین ترتیب در حاشیه بازار  عاید دلالان میشود.

در این خصوص رضایی بخشدار یامچی از اشتغال ۵۰۰ نفر در باغات پسته این بخش خبر داد و گفت: طرح فرآوری و بسته بندی این محصول در منطقه یامچی در اولویت قرار گرفته است تا این محصول ویژه ، به قیمت واقعی خود به فروش برسد.

کشت محصولات کشاورزی مناسب هر منطقه که با عنوان الگوی کشت مطرح میشود امروزه از مباحث نوین و بسیار مهم روز در علم کشاورزی می باشد که در مورد پسته با توجه به شرایط خوب آب هوایی و زمینهای کشاورزی در بخش یامچی شهرستان مرند ، باغات این منطقه برای کشت ارقام  اکبری ، احمدآقایی ، کرامتی ، کله قوچی و اوحدی از مرغوبیت و بازارپسندی خوبی برخوردار است.

مدیر جهاد کشاورزی مرند در همین رابطه گفت: با توجه به وضعیت کیفی زمین برخی از مناطق ضلع غربی شهرستان مرند از نظر شوری که هدایت الکتریکی (EC) بالایی دارد اراضی زیر کشت پسته  سال آینده حدود ۳۰ هکتار افزایش خواهد یافت.
 رحمانی افزود: یکی از اصلی‌ترین رویکردهای کنونی دولت تغییر الگوی کشت برای استفاده بهینه از منابع آبی و استفاده از گونه‌ های گیاهی مقاوم تر به شرایط کم آبی در منطقه است که بر همین اساس توسعه کشت محصول پسته در دستور کار قرار گرفته است.
گفتنی است بخش یامچی در شمال غربی شهرستان مرند با وسعتی حدود ۸۵۰ کیلومترمربع واقع شده است و بر اساس آخرین تقسیمات کشوری دارای دو دهستان ذوالبین و یکانات می باشد که دارای ۳۱ آبادی که ۲۸ آبادی دارای سکنه و ۳ آبادی خالی از سکنه می باشد.
انتهای پیام/