کد خبر : 5496

Print This Post Print This Post
عصر یکشنبه ۲۸ دی ماه جلسه کارگروه آب و کشاورزی شهرستان مرند در اداره جهاد کشاورزی مرند برگزار شد.

به گزارش پیام مرند، فرماندار مرند با اشاره به جدیت مشکل کمبود آب در شهرستان مرند گفت: در سند تدبیر و توسعه شهرستان مرند دو نکته مهم در رابطه با این مشکل وجود دارد؛ وظیفه اول اینکه مکلفیم در جهت اصلاح و به روز شدن باغات فرسوده و سنتی تلاش کنیم و هم اینکه برای تغییر و اصلاح الگوی کشت طرح های مناسب اجرا کنیم تا در نهایت شاهد استفاده بهینه از منابع آب باشیم.

تقی کرمی اظهار کرد: بر اساس آمار بیش از ۷۰ درصد آب در بخش کشاورزی مصرف میشود و هدر رفت در بخش کشاورزی بالاخص انهار و مزارع و باغات بسیار بالاست.

وی افزود: دولت تسهیلاتی برای توسعه آبیاری به روش های نوین به کشاورزان ارائه میکند و بایستی ادارات و نهادهای ذیربط از جمله بانک ها جهت افزایش این طرح ها همکاری بیش از پیش داشته باشند.

فرماندار مرند گفت: دولت به منظور حمایت از کشاورزان در اجرای طرح های نوین آبیاری ، برای اجرای هر هکتار آبیاری تحت فشار بالای ۳ میلیون تومان و برای هر هکتار آبیاری قطره ای بالای ۵ میلیون تومان تسهیلات بلاعوض به کشاورزان ارائه می کند .

کرمی در ادامه سخنان خود با اشاره به تصویب دولت برای استمهال وام های کشاورزان گفت: به دلیل کاهش تولیدات محصولات کشاورزی و خسارت خشکسالی امسال وام های کشاورزانی که توان پرداخت وام خود را در موعد مقرر ندارند استمهال خواهد شد .

کرمی تصریح کرد: لازم است در تهیه تجهیزات روش های آبیاری نوین از مواد و اقلام مناسب و با کیفیت استفاده شود تا بعد از گذشت چند مدت هزینه دیگری بر قشر کشاورز تحمیل نشود.

مجتمع دامپروری یامچی موضوع دیگری بود که فرماندار مرند بدان اشاره نمود و گفت: با توجه به اینکه علی رغم صرف هزینه زیاد هنوز هیچ بخشی از این مجتمع قابل بهره برداری نیست و هزینه زیادی هم برای تکمیل نیاز دارد و البته با در نظر گرفتن برخی مشکلات اجتماعی احتمالی در آینده بهتر است این مجتمع به بخش خصوصی واگذار شود و البته در صورت تایید مراجع مرتبط، سرمایه گذار بخش خصوصی آماده ورود به این پروژه می باشد.

در ابتدای این دیدار مدیر جهادکشاورزی شهرستان مرند پیرامون مسائل مختلف کشاورزی از جمله بحث آبیاری کم فشار و تحت فشار توضیحاتی ارائه کرد.

وی گفت : ۳۴ دستگاه سهمیه تراکتور داریم که توانسته ایم ۴۰ مورد جذب کنیم و از ۳۸ سهمیه ادوات دنبال رو موفق به جذب ۵۰ مورد آن شده ایم .

مهندس جلال رحیم زاده گفت: مشکل کمبود آب و البته هدر رفت این نعمت ارزشمند الهی نیازمند گسترش روش های نوین آبیاری از جمله آبیاری کم فشار و تحت فشار می باشد که در این راستا جهاد کشاورزی مرند تا کنون پیرامون لوله گذاری در انهار وارد عمل شده و در کنار اعتبارات تخصیص یافته، پیگیر جذب اعتبار بیشتر نیز می باشد.

وی اظهار کرد: تا کنون برای بیش از ۱۱۲ هکتار از اراضی جهت تسهیلات دهی تشکیل پرونده انجام شده است.

رحیم زاده از پروسه احداث ۸ واحد گلخانه در اسرع وقت در شهرستان خبر داد و گفت: در کنار افزایش واحد های گلخانه ای، برای توسعه کشت زعفران ، زرشک و گل محمدی نیز اقداماتی انجام شده است.

DSCF9538 DSCF9539 DSCF9540